Workshop o upravování fotek

Třetí únorový pátek psali v kalendáři číslovku 21 a svátek měla Lenka, tedy spíše Lenky. Normálně bych vstával v pět, vyvenčil psi, vzal notebook a plavky a štrádoval bych si to k bazénu a následně do práce. Tenhle pátek se ale v pražské kavárně Pražírna konal workshop na téma Adobe Lightroom pod vedením Ondry Uhlíře. Takže jsem vstával v pět, vzal jsem notebook a foťák a štrádoval jsem si to k nádraží.
 

Názorný příklad toho, jak někteří vidí post-processing digitální fotografie (co se na workshopu nenaučíte)
 
Hned v autobuse jsem si uvědomil, že s sebou nevezu fotky, u kterých jsem měl problémy s úpravu a nad kterými jsem se chtěl optat, co dál, ale no co, byl pátek. Do Prahy jsem dorazil s pohodovou časovou vatou, takže byl i čas na to cvičně oběhnout několik bloků za neustálého míjení těch správných odboček k místu konání.
Hned na začátek se ovšem projevila má profesní deformace, jelikož jakmile jsem otevřel notebook, ihned jsem konstatoval, že nebude kam umístit projektor... Čímž se dostávám k očekávání. Jeden workshop u Ondry Uhlíře jsem už absolvoval a naprosto mě nadchl, takže Laďka vylezla s laťkou vysoko :) Osobně jsem čekal reálné ukázky s komentáři: "Vidíte, udělal jsem tohle a stalo se tohle, protože jsem to udělal a stalo se to." Projektor se nekonal, Ondra vlastně neměl ani notebook. Nakonec jsem pochopil, že po pár úspěšných workshopech na stejné téma prostě není třeba nikam koukat, vlastní hlava postačí. V kavárně jsme dostali ten největší stůl, výborné kafe a ještě lepší pochoutky a zákusky, sešlo se nás sedm lidí, jeden lektor, mohlo se začít.
Nebylo by zcela korektní popisovat průběh workshopu krok za krokem. Řekněme, že v jedné (ne nutně první) části jsme se dozvěděli jak co nejvíce optimalizovat proces tvorby fotografie od vložení karty do čtečky po pochvalné plácání po rameni nad dokonalým výsledkem ve webové galerii. Tato část mě oslovila asi nejvíc. Stalo se asi něco takového, jako kdybyste do práce jezdili hodinu a pak přišel někdo, kdo vám ukáže odbočku u večerky, která vám ušetří 50 minut. Prostě opět jsme dostávali pocítit léta praxe a odříkání bez odříkání :o) 
Jiná část byla věnována vlastní úpravě fotek. Ondra vysvětloval funkci jednotlivých hejbátek, lištiček, čudlíčků, ikonek a dalších ovládacích prvečků. Šlo to vlastně ráz na ráz ... takhle fotku ztmavíte .. takhle fotku doostříte .. takhle fotku rozostříte .. takhle fotku zničíte. Pochybnosti o významu této části pro mou schopnost upravovat fotky se rozplynuly hned v prvních minutách. Jasně, můžu si to vygooglit, můžu sledovat videa zdarma na youtube a všechno z nich vykoukat. Jenže to bude bez osobního přístupu, bez různých vychytávek, bez dotazů a těch let praxe a odříkání. Dokonce se už některé věci nebudu bát používat a o některých už vím, že tam jsou.
Při odchodu na večeři s přáteli jsem měl hlavu, jak balón, už podruhé. Ale odnesl jsem si domů spoustu vychytávek a zjednodušovátek. Moje fotky budou zase o trochu víc šikézní ... snad :o) A doporučil bych tenhle workshop? Všem, bez ohledu na věk. Závěrem ale musím doporučit ještě kavárnu Pražírna. Jestli chcete vypít dobrou kávu v příjemném prostředí a bezkonkurenční obsluhou, zajděte, je to pecka!
 

Názorný příklad toho, jak může vypadat post-processing digitální fotografie (co se na workshopu naučíte)