Jarní závody, aneb jak zešílet a nezbláznit se z toho

Do roku 2016 jsem na koloběžce odjezdil maximálně 100km ročně a z tohoto pohledu byl loňský rok, tedy léta páně 2016, takřka revoluční. V loňském roce jsem si totiž konečně pořádně trhnul a v průběhu roku najel skvělých 264km. Svůj nemalý podíl na tom má fakt, že jsem se s dravostí běžícího nosorožce pustil do svého prvního závodu na koloběžce. Už to, že jsem závod dokončil, mě řádně nakoplo do dalšího koloběžkového snažení. Cílem je na podzim závod zopakovat, samozřejmě v lepším čase a ve větší pohodě. Jenže podzim je daleko, proto jsem nezahálel a přihlásil se na několik jarních závodů různých délek a terénů .. jak pravila tchýně čekatelka - další šílenec :o) 

Valentýnský běh 12.02.2017 (21,1km) - lesní cesty, silnice

Tento závod měl ukázat, kolik vánočního cukroví je třeba sníst k udupání půl-maratonu. Počasí ovšem nadělilo led na většinu trati a pořadatelům nezbylo nic jiného, než závod kol a koloběžek zrušit pro hrozící nebezpečí úrazu. K tomu všemu udeřila chřipka jiné bacilstvo, takže bylo po srandě.

Křížová desítka 01.04.2017 (10km) - silnice

Prvním závodem, kde jsem měl šanci nechat si změřit čas, byla Křížová desítka, což je závod po silnici v lesích u Hradce Králové. Trasa závodu vede do kříže a rozhodně to není projížďka po rovině, naopak se v ní střídají mírná i prudká stoupání a v opačném směru sjezdy. Cílem jsem chtěl projet v čase pod 30 minut, což se nakonec o necelé dvě minuty nepovedlo. I když jsem do toho dal všechno, ten malej skřítek v mé hlavě povidal něco o smůle a nezdaru. Ale já to jednou dám!

Zkus (půl)maraton Kuks 22.04.2017 (21,1km) - lesní cesty, louky, silnice

V krásném okolí hospitalu Kuks se konal závod, do kterého jsem vstupoval opět s cílem dokončit v čase pod 02:00:00, tedy projet cílem méně než dvě hodiny po startu. Už při pohledu na výškový profil trati se mi dělalo nevolno a na vlastní kůži to bylo ještě horší. Vydatné deště před závodem lesní cesty pěkně rozmáčely, takže se v některým místech hrálo doslova o všechno. Navíc prvních sedm kilometrů byl prostě a jednoduše dokopec. Pro stav mého těla a mysli téměř konečná, minimálně čtyři kilometry jsem odtlačil. V kombinaci s terénem (kameny, klády přes cestu, kořeny) se mi až tak na desátém kilometru jelo konečně dobře, což mě na sedmnáctém zase v protivětru přešlo .. humus. Dal jsem do toho všechno, poslední stoupání na Kuks jsem opět tlačil za neustálého bušení do helmy, aby se přemluvil k dokončení. Čas 02:09:26 byl pro mě zázračný a i přes původní očekávání jsem byl se svým konáním nad míru spokojen a celkové osmé místo z deseti koloběžek mě do teď hřeje u srdce.

METAXTREN Hradec Králové - Cruissis Cup 2017 / Nova Cup 2017 30.04.2017 (23km -> 34,5km) - lesní cesty, silnice

Otevření kategorie koloběžek v úvodním závodu Nova Cupu 2017 a zároveň zavedení 23km dlouhé trasy mi udělalo velkou radost. Přihlášení jsem si chvilku rozmýšlel, ale 23km v mých možnostech bylo. Na startu jsem stál s očekáváním pokoření cílů z Kuksu, tedy dvou hodin. To ovšem nikdo z nás startujících netušil, že nějaký prudce inteligentní občan poničí značení na trati a pořadatelé budou muset improvizovat. Na dvacátém kilometru mi díky znalosti okolí bylo jasné, že trasa bude delší. Že se nafoukne na konečných 34km a nějaké drobné, v to jsem snad ani nedoufal. Cílem jsem projížděl v čase 02:24:08, a to o více jak půl hodiny za první koloběžkou. Nicméně na jeden zátah jsem takovou dardu ujel podruhé v životě, takže s časem, který se od Kuksu lišil o čtvrt hodiny, jsem byl nad míru spokojen. A co víc, celkově sedmé místo z deseti lidí vyneslo druhé místo v kategorii, a tedy stříbrnou placku! :o)

Začíná květen a já se můžu pochlubit letošním součtem přes 350 nadupaných kilometrů. A co dál? Pátý květen bude ve znamení pokoření půlhodinového času v nočním závodě na 10km, v létě volno, v září závod na 32km po lesních cestách - Forest Night Race 2017. Tak neblázněte a trhněte si ;o)