Bájná stovka pokořena, aneb vytrvalostní hec

Mezi cíle zařaditelné do kategorie „Koloběžka“ patřilo pro tento rok zdolání trasy HK – Kuks a zpět, nebo dokončení závodu nad 30 km. Dovolená v půlce června přímo vybízela k výletu na Kuks, ale to se po jedné vyjížďce zvrhlo ve výlet na Zdobín (okres Trutnov) přes Kuks (okres Trutnov) a zpět přes rodinnou usedlost v obci Litíč (okres Trutnov) přímo do srdce východočeska, tedy Hradce Králové (okres Hradec Králové). Musím podotknout, že dosavadní maximum ve vytrvalostních tratích bylo něco málo přes 38 kilometrů, takže výzva to byla vpravdě výživná. Abych v tom nebyl sám, zblbnul jsem skoro-rodinného příslušníka na spolujízdu kolmo .. a zde je krátké review spojené s předáním několika rad pro podobně smýšlející nadšence.. 

Rada 1: Sbalte dostatek vody a jídla a lékárničku, náhoda je blbec!

Start jsme naplánovali na 07:00 ráno, což se nám skoro povedlo .. no přeci nepodceníme výbavu jen kvůli tomu, že je sedm ráno .. takže start v 07:00 proběhl v 07:23 a hned jsme nabrali slušné tempo směrem Kuks. V bagáži jsme vezli každý alespoň 3 litry vody a cca 10 müsli tyčinek. Pro znalé je cesta na Kuks v podstatě rovina podél řeky, takže skrze pár přestávek na doplnění tekutin a drobného vyživení jsme kolem deváté dorazili na Kuks a první třetinu trasy jsme měli za sebou.

Následovalo takové malé peklíčko v podobě stoupání na Braunův betlém a další cesta směr Dvůr Králové nad Labem (okres Trutnov). Během té nastal první navigační problém, jelikož cesta po červené znamenala sjet do Dvora Králové, což jsme nechtěli .. táákže se stoupalo zpět na původní trasu. Následně ovšem nastal druhý navigační problém, tedy odbočili jsme vlevo, což se počítá .. jenže my měli odbočit vpravo, a to pro nás znamenalo 3 kilometry „nahoru-dolu“ navíc.

Rada 2: Proveďte pečlivou navigační přípravu a tuto obnovujte na každém rozcestí

To nám na dobré náladě nepřidalo. Cesta po vyprahlé silnici na přímém slunci přímo vybízela k návštěvě nějakého restauračního zařízení, jenže ve vískách v okrese Trutnov není šance v pondělí okolo poledne na otevřenou hospodu .. ani stánek .. ani saunu .. prostě nic.

Rada 2: Ověřte si dostupnost a otevřenost restaurací a hospod, pokud je plánujete navštívit

Hnáni depresí, vyčerpáním a nedostatkem vody jsme okolo jedné dorazili na Zdobín (okres Trutnov), kde hospoda otevírala, ale až v sedm večer. Zde proběhla krátká (asi hodinová) regenerační pauza spojená s rabováním, vyjídáním zásob. Poté jsme zaveleli odjezd směr Litíč (okres Trutnov), kde jsme hodlali v rabování a vyjídání zásob i nadále pokračovat. Musím uznat, že oproti dosavadní trase byla cesta Doubravice -> Libotov -> Hřibojedy -> Litíč naprostá pohoda – krátké a mírné dokopce střídaly příjemné sjezdy a odchylku oproti původnímu plátnu jsme zvládli stáhnout. Kolem půl páté jsme dorazili na místo, vyjídali a rabovali.

Rada 3: Trasu plánujte okolo zastávek hromadné dopravy, ať se můžete v případě selhání vrátit

V dalším pokračování panovala shoda a z Litíče jsme po další hodině a půl vyrazili zpět na Kuks a pak po staré známé trase zpět do Hradce Králové. To už ale bylo v nohách 70 kilometrů a sil začalo ubývat. Naštěstí na téhle trase už bylo otevřeno mnoho restauračních zařízení, takže doplnění cukrů mohlo plynule střídat další vyčerpávání. Nikdy jsem tolik nevnímal, jak se ta řeka směrem k Hradci táhne a klikatí. U Předměřic (okres Hradec Králové) ale přišel přísun adrenalinu. 100 kilometrů pokořeno .. křičeli jsme hurá .. křičeli jsme sláva .. zase jsme křičeli hurá. Následný dojezd byl rázem jen „ta nutnost navíc“. Cíl byl splněn, projížděli jsme okolo zalidněných zahrádek, hodiny odbíjely devátou večerní a my už vyhlíželi domácí gauč a sprchu...